Forgot your password?

Make Your Dogs Food Last

By Edited Sep 27, 2016 0 0

Learning to budget can be a horrible endeavor for some people. Frankly they'd rather not try it. There are ways however to cut down on house hold costs. This was once known as Home economics. Your pet food, dog and cat food figures into this overall cost. If you want more money to go out and play with, why not learn how to make your dog's food last? Learning to budget it's necessarily awful, think of it as a way to give yourself an extra paycheck. Rule number one with any kind of animal food is buying in bulk is cheaper. Take your calculator to the pet food store and divide the cost by the number of pounds of food in the bag. Multiply the number you get by the number of pounds in another food company's product. That way you are comparing costs pound for pound instead of "not-really-saving-money" by buying a smaller bag. Another thing, save money by buying pet food at a pet food store, not a grocery store. Or buy it at a club like Costco or Sam's Club. Buy yourself an airtight container, like a large Tupperware or Rubbermaid to store the food in. You can end up losing money if mice get into the food. Of course if you are buying wet food this is a moot point. Ask your vet about wet food. Dog's like it, but it isn't that great for their teeth. I had a friend who insisted his dog would not eat dry food. You guessed it, he was happy enough to eat it for me. Because guess what, I didn't give him any choice. Usually when people load up their dogs on people food it's more about the owner than the animal. Usually the people food isn't that good for them. However, I once had a dog who was allergic to every commercial dog food I tried, expensive and inexpensive, organic whatever. The dog couldn't handle it. It was very sad to see her in pain, pulling out her hair, swelling in her joints. The vet told me there was very little chance of finding out which one ingredient she was allergic to. I took her off all food but two foods she had never tried: cottage cheese and rice, for six weeks and one by one introduced new foods to her. I was able to ascertain she was NOT allergic to tuna fish, salmon, rice, ground chicken or turkey, an assortment of various vegetables. I found recipes on the internet for home made dog food and batched 6 weeks worth at a time for her. I separated out daily servings and froze the remainder in small containers, using the microwave to defrost daily. I did some research to make sure her diet was balanced. She never had a problem on the home made food and ate that way the last two years of her life. If you don't own a microwave or don't like the idea of feeding your animal microwaved food you can defrost in the refrigerator, it just takes longer.



Add a new comment - No HTML
You must be logged in and verified to post a comment. Please log in or sign up to comment.

Explore InfoBarrel

Auto Business & Money Entertainment Environment Health History Home & Garden InfoBarrel University Lifestyle Sports Technology Travel & Places
© Copyright 2008 - 2016 by Hinzie Media Inc. Terms of Service Privacy Policy XML Sitemap

Follow IB Business & Money