Login
Password

Forgot your password?

pasta is an inexpensive food for college and university students

Credit: www.freedigitalphotos.net
This image is originally part of the article Quick, Cheap, and Easy Meals for College Students

Pasta is right behind ramen noodles when it comes to an inexpensive price tag.    A package that will make 3-4 meals can be picked up for about $1 at nearly any grocery store.  You can also buy pre-made pasta sauce or make your own.  If you buy pre-made, a jar might be the best option because you can store leftovers in your fridge for later.  To cook, simply boil water, drop your noodles in and wait for them to soften.  Drain the water and add your sauce.  Voila! Dinner is served.

Explore InfoBarrel

Auto Business & Money Entertainment Environment Health History Home & Garden InfoBarrel University Lifestyle Sports Technology Travel & Places
© Copyright 2008 - 2018 by Hinzie Media Inc. Terms of Service Privacy Policy XML Sitemap