Forgot your password?

Nutrisystem Cost

By Edited Jul 5, 2016 0 1

For anyone who is in the position to either need, or want to lose some weight, there are a variety of means to that end. There are a multitude of special diets, diet systems and diet food delivery plans that can be sourced online or in the real world and these can be backed up with a similarly broad spectrum of fitness and exercise strategies. These can range from simple things like walking or swimming, to attending the local gym to use their exercise equipment, buying your own exercise equipment for your home, or going on weight loss spa vacations where everything is all rolled into one intensive course spread over a week or two.

The confusion comes from deciding upon which course of action to take. That decision can be influenced by a person's budget as anything, so its important to sit down and work out the cost of any course of weight loss strategy that you intent taking up. When going down the diet food delivery route, the costs can at first seem excessive, but when you actually sit down and work everything out, it can end up being a lot more cost effective than you may have originally thought.

What is the Nutrisystem Cost?

Take one of the more popular of the Nutrisystem diet food delivery plans, for instance. They work on a 28 day course of ready meals that are designed to completely replace your regular meals over that period of time. There are three meals per day and the costs range from around $400 to around $600 at the time of publication of this article. These figures of course can vary depending upon the bonus deals available at the time.

Now at first, that mat appear quite expensive for a complete diet, but wait just a moment. These meals replace your conventional regular meals. All three of them each day for four weeks. You first have to consider one very important point.

What would you generally spend on a day's meals for yourself?

The average American spends between $20 and $40 per day on their meals, so let's take the cheapest figure and do some simple math. If you take $20 and multiply it by 28 days, you get a figure of $560 for your meals over a four week period. But hang on, doesn't the Nutrisystem cost work out at between $400 and $600? Yes it does!

That means you can, if you choose one of the cheaper diet food delivery plans, actually spend less than you would on your regular food!

For your money, you get a nutritious, healthy diet that will certainly help you lose weight as long as you stick to it and your health will doubtless improve as well because let's face it, the reason you need to lose weight in the first place is probably because your regular diet is packed full of unhealthy food!

So if you thought it would cost you an arm and a leg to try the Nutrisystem diet for a month, think again! It can actually work out cheaper and for that, you get to lose weight and improve your health. Now is that not a cost you would be more than happy to pay?



Sep 29, 2010 6:06pm
A very informational article that serves IB well...Done very well, and clearly knowledgeable on the subject matter.
Add a new comment - No HTML
You must be logged in and verified to post a comment. Please log in or sign up to comment.

Explore InfoBarrel

Auto Business & Money Entertainment Environment Health History Home & Garden InfoBarrel University Lifestyle Sports Technology Travel & Places
© Copyright 2008 - 2016 by Hinzie Media Inc. Terms of Service Privacy Policy XML Sitemap

Follow IB Health